Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


31 VII 2007, 08:10:17
Hipolit Cegielski to nie tylko imię i nazwisko wybitnego patrioty, społecznika, intelektualisty, poety, dziennikarza i działacza gospodarczego, jakiego wydała Ziemia Wielkopolska, ale pojęcie nierozerwalnie związane z filozofią pracy organicznej dla wspólnego dobra, pracy gwarantującej suwerenność gospodarczą i rozwój jednostek, grup społecznych, całego narodu.

W latach międzywojennych nazwisko Hipolita Cegielskiego rozsławiało Polskę zagranicą, kiedy lokomotywy z zakładów przemysłowych jego imienia eksportowano do dalekich krajów, jako produkty nowoczesnej – wówczas – techniki. Fakty takie odnotowywały nawet podręczniki szkolne opisujące polską gospodarkę.

Mijały dziesiątki lat, zmieniały się epoki, dokonywały się rewolucje technologiczne, ale nazwisko Hipolita Cegielskiego stale funkcjonowało w świadomości Polaków. Szczególnym pietyzmem otaczane było w rodzinnym regionie pana Hipolita, w Wielkopolsce i w jego rodzinnym mieście – Poznaniu.

Jest jednak paradoksem historii, że do tej pory ta wspaniała postać ani w Poznaniu, ani w innym mieście Wielkopolski nie została uhonorowana żadnym monumentem, który byłby – nazwijmy to umownie desygnatem całej legendy Hipolita Cegielskiego. Ten dług wobec historii postanowiło spłacić Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Andrzej Saski: Panie Prezydencie, co było impulsem do podjęcia inicjatywy budowy w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego?

Dr Marian Król: Te same spostrzeżenia, które zawarł pan w swojej wstępnej wypowiedzi. W naszym Towarzystwie, które z dumą nosi imię Hipolita Cegielskiego i wśród innych swoich realizowanych projektów ma upowszechnianie idei pracy organicznej oraz popularyzację legendy Hipolita Cegielskiego. doszliśmy do smutnego wniosku, że w Poznaniu, z którym Hipolit Cegielski był związany całym swoim życiem nie ma żadnej po nim trwałej pamiątki. Postanowiliśmy ten błąd historyczny naprawić. Przywrócić miastu postać Hipolita Cegielskiego. O naszej inicjatywie poinformowaliśmy władze miasta oraz całe środowisko poznańskie, ale nie tylko, bo nasza inicjatywa szybko upowszechniła się w całym regionie.

Andrzej Saski: Czy inicjatywa Towarzystwa spotkała się z poparciem tych społeczności?

Dr Marian Król: To poparcie przeszło nasze oczekiwania, w rezultacie czego powołaliśmy Społeczny Komitet Budowy Pomnika do którego akces zgłosiło wiele znakomitych osobistości z całego regionu wielkopolskiego. Prezydent miasta Poznania w uznaniu inicjatywy Towarzystwa wskazał nam miejsce przyszłej lokalizacji pomnika, w rejonie miasta bezpośrednio związanym z dawnym miejscem zamieszkania Hipolita Cegielskiego, w punkcie, który za parę lat będzie jednym z najładniejszych zakątków miejskiego centrum. Mając już gwarancję lokalizacji Towarzystwo przystąpiło do zbierania funduszy na realizację pomnika. I tu także spotkaliśmy się z dużym odzewem. Na specjalne, wydzielono konto bankowe niemal codziennie wpływają darowizny o osób prywatnych, środowisk i firm. Nad projektem pomnika zaczął pracować jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy poznańskich. Dzisiaj już wiemy, że pomnik powstanie.

Andrzej Saski: Jak według Pana Prezydenta ten pomnik przyjmą mieszkańcy Poznania?

Dr Marian Król: Jestem przekonany, że z wielkim zadowoleniem, że pomnik Hipolita Cegielskiego stanie się miejscem zatrzymywania się wielu turystów, młodzieży szkolnej, goszczących w Poznaniu mieszkańców innych polskich miast. Dla nas, dla Towarzystwa jest najważniejsze, aby pomnik ten stale przypominał ideę pracy organicznej, aby symbolizował te wartości, które zawarte są w legendzie pana Hipolita, a które powinny także dzisiaj współtworzyć legendę młodej generacji Polaków.

Dziękuję za rozmowę.




Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego