Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Hipolit Cegielski zasługuje na pomnik w stolicy Wielkopolski
1 IV 2009, 11:28:05
Andrzej Nowakowski – wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania ( Wojewoda Wielkopolski w latach 2001-2005) wyraża o Pomniku następującą opinię: Z wielką satysfakcją przyjąłem inicjatywę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego o postawieniu w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego. Pomniki świadczą o historii, kulturze, rozwoju cywilizacyjnym społeczeństwa, o rozwoju gospodarczym narodu. Hipolit Cegielski wielki patriota. nauczyciel, wydawca, przemysłowiec, poznański organicznik jak nikt inny zasługuje na pomnik w stolicy Wielkopolski.

To symbol wielkopolskiego zaangażowania...
29 III 2009, 12:25:08
Wojewoda wielkopolski – Piotr Florek, członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Hipolita Cegielskiego w Poznaniu  na temat inicjatywy budowy w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego mówi: „ Z wielką radością przyjąłem zaproszenie do Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, skupiającego wszystkich tych, którzy postanowili przyczynić się do upamiętnienia tej wybitnej postaci. Życie i działalność Hipolita Cegielskiego trwale wpisały się w historię polskiej świadomości narodowej i tradycji patriotycznej.

Postać Hipolita Cegielskiego godna upamiętnienia pomnikiem...
20 III 2009, 12:07:53
Marszałek Województwa Wielkopolskiego – pan Marek Woźniak, gospodarz wielkopolskiego regionu, w którym legenda Hipolita Cegielskiego jest częścią dziedzictwa kulturowego tak mówi na temat projektu budowy w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego: Hipolit Cegielski to wybitny Wielkopolanin. W pełni zasługuje na szczególny szacunek i żywą pamięć. Jej trwałym śladem może być właśnie pomnik. Przemysłowiec, naukowiec, nauczyciel czy wydawca.

Wzór do naśladowania dla wszystkich przedsiębiorczych i ambitnych...
19 III 2009, 07:33:12
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. dr hab. Marian Gorynia, którego życiorys i dokonania naukowe umieszczają w gronie osobistości pracy organicznej, na temat projektu budowy w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego mówi: „Przywołanie legendy Hipolita Cegielskiego poprzez budowę Jego pomnika w Poznaniu, jest przedsięwzięciem chwalebnym i godnym najwyższego uznania.

Poparcie i ofiarność Wielkopolan przeszły nasze oczekiwania...
8 III 2009, 07:45:31
Stanisław Szołkowski, wiceprezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, laureat Honorowego Hipolita, członek Honorowego Komitetu Budowy Pomnika Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, nadzorujący Fundusz Budowy Pomnika zwraca uwagę na fakt obywatelskiego zaangażowania Wielkopolan w realizację wielkiego projektu budowy pomnika. Oto, co na ten temat mówi wiceprezydent Towarzystwa – Stanisław Szołkowski::„ Rozpoczynając realizację projektu wybudowania w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego, kiedy wszystko było jeszcze na poziomie samej idei, wiedzieliśmy, że idea ta na pewno spotka się z poparciem obywatelki Poznania i szerzej – Wielkopolan, dla których legenda Hipolita Cegielskiego jest stale żywa, obecna w ich świadomości jako piękne dziedzictwo kulturowe.

Hipolit Cegielski symbolem dynamicznego i przedsiębiorczego Poznania...
20 II 2009, 08:08:30
Dr Jan Kulczyk, przedsiębiorca, Lider Pracy Organicznej, Sponsor Główny projektu Budowy Pomnika Hipolita Cegielskiego, a także członek Komitetu Budowy Pomnika, jest powszechnie znaną osobistością związaną z Wielkopolską i Poznaniem. Jego opinia na temat wystawienia w Poznaniu Pomnika Hipolita Cegielskiego od samego początku realizacji tego projektu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego była niezwykle pozytywna. Dzisiaj, kiedy realizacja projektu jest w fazie końcowej, dr Jan Kulczyk przypomina tę opinię nam wszystkim.

Idee Hipolita Cegielskiego współcześnie stają się znowu aktualne...
31 X 2008, 08:30:43

„Przypominanie dzisiaj legendy Hipolita Cegielskiego, przywoływanie jego postaci, co czyni Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego budując mu pomnik w Poznaniu, jest przedsięwzięciem chwalebnym i godnym najwyższego uznania. Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy, idee Hipolita Cegielskiego współcześnie stają się znowu aktualne. Wszak w nowej epoce cywilizacyjnej i technologicznej XXI wieku stajemy przed problemem kształtowania społeczeństwa obywatelskiego świadomego swojej roli i znaczenia w coraz bardziej otwartym świecie różnych kultur.” – mówi profesor Gerard Labuda (93 l.), nestor polskich historyków, wybitny polski naukowiec i przypomina tło czasów Hipolita Cegielskiego.



Tego pomnika nam brakowało...
26 X 2008, 14:12:52
....mówi prof. dr hab. Andrzej Kwilecki, nestor wielkopolskich naukowców, niestrudzony propagator idei pracy organicznej i legendy Hipolita Cegielskiego, kiedy prosimy Go o opinię na temat budowy pomnika Hipolita Cegielskiego: „ W działalności Towarzystwa im. H. Cegielskiego zbliżający się rok 2009 będzie miał szczególne znaczenie. Na placu Wiosny Ludów, u zbiegu ulic Podgórnej i św. Marcina, stanie pomnik Hipolita Cegielskiego wyrzeźbiony w 140-lecie śmierci zasłużonego wielko­polskiego organicznika. Towarzystwo i jego Zarząd dobrze wiedzieli, że w Poznaniu jest kilka miejsc upamiętniających postać Cegielskiego: na przykład na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan stoi obelisk, na którym znaj­duje się podobizna Cegielskiego z metalu. Popiersie z brązu stoi w holu Dyrekcji Zakładów HCP. Wyrzeźbiona głowa ozdabia siedzibę Towarzystwa przy ul. Garncarskiej. A mimo to odnosiliśmy wrażenie, że jest pewien niedosyt jeżeli chodzi o przypominanie szerokiemu ogółowi postaci Hipolita Cegielskiego i jego legendy.

Potrzebujemy wzorców do naśladowania...
7 X 2008, 11:08:53
...mówi prof. dr hab. inż. Adam Hamrol, rektor Politechniki Poznańskiej i rozwija swoje twierdzenie: „ Inicjatywa uhonorowania tak niezwykłej postaci jaką był Hipolit Cegielski, poprzez postawienie pomnika, zasługuje na pełne poparcie i uznanie. Jako wykładowca i wychowawca - mentor młodzieży studiującej wiem jak ważne i trudne jest w dzisiejszym świecie wpajanie właściwych postaw społecznych młodym ludziom. Wierność ideałom i zasadom moralnym, współczucie i troska o innych, to dziś nie są popularne hasła. A przecież nasza przyszłość zależy od tego jakie będą następne pokolenia.

Pomnik Hipolita Cegielskiego przygotowany do odlania go w brązie...
29 IX 2008, 06:08:35
We czwartek, 25 września 2008 roku, w Poznaniu, w pracowni rzeźbiarskiej profesora Krzysztofa Jakubika, punktualnie o godzinie 12.00 odbyła się uroczysta kolaudacja pomnika Hipolita Cegielskiego, którego inicjatorem i sponsorem jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, a projektodawcą i wykonawcą znakomity poznański artysta rzeźbiarz – Krzysztof Jakubik. Na kolaudację przybyli: Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, prawnuczka Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska-Doerfer, światowej sławy rzeźbiarz, medalier – profesor Józef Stasiński, oraz przedstawiciele zainteresowanych urzędów miasta Poznania, prasy i wydawnictw. Symbolicznego odsłonięcia pomnika gotowego do przekazania pracowni ludwisarskiej w celu odlania go w brązie, dokonała Zofia Cegielska- Doerfer w towarzystwie Prezydenta - dr Mariana Króla ....( Na zdjęciu, w chwilę po symbolicznym odsłonięciu pomnika Hipolita Cegielskiego, na jego tle stoją: Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, prawnuczka Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska-Doerfer, profesor Józef Stasiński i autor wspaniałego dzieła – profesor Krzysztof Jakubik )





Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego