Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Pomnik od jakże dawna należny Hipolitowi Cegielskiemu...
16 VII 2008, 07:00:50
Prezydenta miasta Poznania, pan Ryszard Grobelny zawsze dużą uwagę poświęcał sprawom kształtowania wizerunku stolicy Wielkopolski, wzbogacaniu architektury miasta, utrwalaniu przez różne formy wyrazu artystycznego historii i legendy Poznania. Na nasze pytanie o to, jakie znaczenie dla wzbogacenia architektury miasta Poznania i jakie znaczenia dla poszerzenia legend związanych z Poznaniem mieć będzie zdaniem pana Prezydenta, postawienie pomnika Hipolita Cegielskiego - a wydarzenie to jest coraz bliższe - Ryszard Grobelny odpowiedział: - "Przestrzeń miejska w sposób naturalny pozwala odczytać z siebie mentalność lokalnej społeczności, tego jak postrzegana jest przeszłość i teraźniejszość. To poprzez przestrzeń objawia się wyraźnie, jakimi wartościami kierujemy się każdego dnia i które z nich pragniemy zachować dla dobra naszego i przyszłych pokoleń. To poprzez przestrzeń i formy, które ona przyjmuje wyrażamy szacunek dla tych, którzy są autorami naszego dotychczasowy dorobku kulturowego, naukowego i społecznego.

Pomnik, od jakże dawna należny Hipolitowi Cegielskiemu, jest właśnie ukazaniem tego, co dla Poznaniaków najbliższe i najważniejsze. Jest podkreśleniem cech, które z sukcesem pielęgnujemy w sobie przez kolejne stulecia. Cech takich jak gospodarność, inicjatywa organizacyjna, patriotyzm i konsekwentna, ciężka praca. Cech, dzięki którym jesteśmy postrzegani jako ludzie dotrzymujący słowa, nie bojący się wyzwań i zdolni do wielkich czynów, którzy miast celebrować klęski potrafią dzięki mozolnej pracy zrealizować postawione przed sobą cele.

Taki był Hipolit Cegielski, który pielęgnował w sobie postawę tak ważną dla utrzymania polskiej tożsamości kulturowej Jej ostatecznym zwieńczeniem było Powstanie Wielkopolskie, a co za tym idzie odzyskanie wolnej Polski w mieście tak ważnym dla jej historii jak Poznań. Ludziom, takim jak Hipolit Cegielski, zawdzięczamy, że wizerunek Poznaniaka nie jest tylko legendą związaną z miastem. Tak należny mu pomnik będzie nie tyle upamiętnieniem zamierzchłych wydarzeniem, ile dowodem na to, że zarówno on jak i jego ideały wciąż są nam bliskie w ponownie wolnej i niezależnej Polski w zjednoczonej Europie.

Dziękujemy za wypowiedź.


Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego