Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Postać Hipolita Cegielskiego zasługuje na pomnik...
29 IV 2009, 14:54:51
Prof. dr hab. Bronisław Marciniak - rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wypowiadając się w sprawie projektu wybudowania w stolicy Wielkopolski pomnika Hipolita Cegielskiego, zwraca uwagę na renesansową osobowość tego wyjątkowego człowieka, którego nazwisko jest dzisiaj jedna z czołową polskich marek. Oto, co ma nam do powiedzenia współczesny naukowiec – prof. dr hab Bronisław Marciniak: Całym sercem popieram inicjatywę powstania w Poznaniu pomnika jednego z wielkich Wielkopolan – dr. Hipolita Cegielskiego. Przejąwszy niewielki warsztacik po zmarłym rzemieślniku, dał początek najnowocześniejszej na ziemiach polskich fabryce sprzętu rolniczego. "Dziwisz się, żem się na to odważył. - pisał Hipolit Cegielski w liście do przyjaciela - Słusznie; ale wpędzony jestem na tę drogę żelazną koniecznością i rzeczy moich następstwem. (…) w środku drogi nie lubię stawać, nie lubię się też dać wyprzedzać, bo podobno kto stoi, ten się cofa! - a należę do tych, co jak sobie coś do głowy wbiją, to spać nie mogą, chorują, aż skutek ujrzą, choćby go żałowali."

Tej decyzji Cegielski nie musiał żałować. Jego fabryka szybko wyrobiła sobie markę i zaczęła podbijać rynki zagraniczne, w tym przede wszystkim Kongresówkę. Od początku do dziś firma założona przez Cegielskiego jest znaczącym przedsiębiorstwem przemysłu maszynowego w Polsce. Choć zmieniały się wyroby i rynki, kapitałem tej firmy zawsze była załoga, bo w "Ceglarzu" wykształcił się szczególny etos pracy.

 Z punktu widzenia rektora Uniwersytetu nie mogę nie wspomnieć o pracy naukowej i dydaktycznej doktora Cegielskiego. Cegielski, jeszcze przed założeniem fabryki pracował w szkole i dostrzegał mankamenty wykształcenia czysto humanistycznego. Zauważył konieczność zmian w programie nauczania. Propagował zmniejszenie ilości godzin nauki języków klasycznych na rzecz języków współczesnych i nauk stosowanych (matematyczno-przyrodniczych). Uważał, że społeczeństwu polskiemu potrzebni są absolwenci szkół średnich, którzy znaliby się na handlu, rolnictwie i rzemiośle, by wykorzystując swe umiejętności pracowali dla dobra ojczyzny. Swe przemyślenia zawarł w pracy "O zasadach wychowania po szkołach wyższych" (ówczesne gimnazja). Pisywał artykuły, wydawał podręczniki, naukowo zajmował się literaturą a najwięcej zajmowała go twórczość Adama Mickiewicza.

 Postać Hipolita Cegielskiego, renesansowego człowieka, Wielkopolanina, naukowca, społecznika i przedsiębiorcy ze wszech miar zasługuje na pomnik, choć ten „twardszy niż ze spiżu” zbudował już swoim życiem i wszechstronną działalnością.

 

 

 

 







Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego