Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Twórca pomnika Hipolita Cegielskiego
10 IX 2007, 11:21:22
Krzysztof Jakubik - artysta rzeźbiarz, medalier. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1981 roku na PWSSP w Poznaniu. Zorganizował pięć dużych wystaw indywidualnych w Norymberdze, Moskwie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Wziął również udział w ponad stu wysta­wach w kraju i za granicą. Jest twórcą 800 projektów medali i małych form rzeźbiarskich.

Artysta otrzymał siedemnaście nagród artystycznych w Polsce i za granicą, między innymi w roku1985 VII Biennale Dantesca, Włochy; w roku 1988 IV Salon Zimowy Rzeźby, Warszawa - Zloty medal; w roku 1988 Wystawa Rzeźby Szczecin -1 nagroda; w roku1990 Salon Rzeźby, Warszawa -1 nagroda; w roku 1990 Zachęta, Żołnierska Powinność -1 nagroda.

Najważniejsze realizacje pomnikowe Krzysztofa Jakubika to : Kazachstan, Astana - pomnik św. Faustyny; USA, Posen - pomnik Posen; Licheń - pomnik Armii Krajowej; Mogilno - pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka; tablica upamiętniająca Kurta Lewina; Śrem - pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka. Oprócz wymienionych monumentów artysta wykonał w Poznaniu kilka tablic upamiętniających zasłużonych Polaków. Jego prace znajdują się też w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Cze­chach, Rosji, Kazachstanie, Niemczech, Anglii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, USA, RPA, Szwecji, na Słowacji, we Włoszech i Fran­cji. A także w zbiorach takich osobistości, jak: Jan Paweł II, Alek­sander Kwaśniewski, Helmut Kohl, Jacąues Chirac, prymas Jó­zef Glemp, Jerzy Buzek, arcybiskup Tomasz Peta.

Krzysztof Jakubik jest trzykrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztu­ki, członkiem Światowej Federacji medalierów FIDEM, wicepre­zydentem Zarządu Głów­nego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Warszawie.
Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego